Євромайдан – це національно-патріотичні, протестні акції в Україні, передусім, проти корупції, свавілля правоохоронних органів та сил спецпризначення, а також на підтримку європейського вектора зовнішньої політики України. Так 94 дні протесту трактує Wikipedia, однак для кожного свідомого українця ця подія означає набагато більше. Для нас – це, насамперед, волевиявлення національності, гідності та єдності; це момент пробудження, і, водночас, підняття з колін усієї країни – заходу та сходу, півночі та півдня. Протистояння по своїй суті несло двояке значення – з однієї сторони вимагало, з іншої – подарувало щось нове – це мистецтво, народжене майданом. Скульптори і поети, композитори і хореографи – сучасні українські митці отримали безсумнівне джерело натхнення на тривалий період своєї творчості. На барикадах не лише відстоювали новий формат політичного майбутнього нашої країни – там проводили фотовиставки, там лунала музика і творився новий ментально-культурний образ Українця – людини духовної, наділеної високою громадянською свідомістю, небайдужої до проблем загальносуспільного характеру, певною мірою жертовної і, в той же час, глибоко оптимістичної.Мистецтво Революції Гідності можна поділити на чотири великі групи:

       Перша – це пісня – вона супроводжує український народ протягом усієї історії його існування – у часи розквіту та занепаду, під час важких випробувань війнами, бідністю, національного гніту пісня допомагала людям підтримувати їх дух боротьби та дарувала надію перемоги. Так і під час українського повстання проти диктатора, наші метці не залишились осторонь, а творили – плідно, патріотично, а головне для нас – українського народу. Тому і на Майдані народилося безліч музичних творінь,а багато інших просто набули нового вагомого змісту. Наприклад, «Брат за брата» Kozak System, «Воины света» Ляпис Требецкой, «Вставай» та «»Океану Ельзи.  

       Окрему увагу слід приділити пісні «Пливе кача» Піккардійської Терції, що стала своєрідним гімном поховання полеглих героїв Небесної Сотні.

     Другим потоком мистецтва майдану є поезія – музика душі, однак під час Революції Гідності, вона набула рис трагічності, безповоротності та вічності. Це в перші дні Євромайдану, звучали кумедні вршички-висміювання влади та їх спроб розігнати мітингувальників.Однак вже за тиждень-другий поезія «писалась» кров’ю молодиків, їх останнім подихом…

    Поезія народжувалася не лише на Майдані безпосередньо, а по всій Україні та за  її межами народ говорив віршами про наболіле, про втрати, про надію… 

      Книги – це третя течія мистецького руху майдану, яка є своєрідним підсумок життя. Українська революція у буквальному сенсі почалася з тексту – маленького повідомлення у Fb, яке стало спусковим гачком усієї наступної низки подій. Зараз майже щотижня презентуються все нові і нові примірники Революції Гідності, що присвячуються до її річниці. Вони всі несуть нову історію, і водночас змушують нас згадати кому ми завдячуємо нашій перемозі.

    Книга – мовчазний носій історії, вона не зрадить,  не забуде, не образить… Навпаки – нагадає хто ми, звідки, якого роду та яку історію повинна пам’ятати та сповідувати людина. Книга – безсмертна!

Майдан дав новий подих творити і художникам, скульпторам та фотографам, чиє мистецтво та талант підтримував незламний дух і тоді, на Майдані, і зараз дає нам шанс згадати та прожити усі ці події знову і знову.

   Яскраві, життєствердні барви на картинах художників Майдану надихали і вселяли надію в серця сотень тисяч звичайних громадян, переконаних у необхідності змін в країні. Не оминули своєю увагою митці й повсякденність Майдану – зокрема, каски звичайних бійців перетворювались на справжні шедеври українського мистецтва.

    Майдан породив і певну критичну спрямованість  думки,  котра знайшла відображення у вуличному мистецтві “графіті”, яке в окремих випадках досягає вершин художньої майстерності. Фасади будинків, паркани, щити майданівців прикрашали революційні зображення, що носили в собі дух українського відродження.  Усе це становить значну цінність для подальшого вивчення й аналізу культурологами, істориками, мистецтвознавцями, являє собою мистецьку спадщину майданної епохи.

    Революція – подія не обмежена ні простором ні часом, так і мистецтво, народжене майданом, не мало жодних обмежень для свого виявлення – міста за лічені години та дні ставали  жовто-блакитними; на парканах та мостах грайливими фарбами закрасувалися українські візерунки та принти. Україна розпочала нову історію свого життя та процвітання – у піснях, віршах, малюнках та книгах. Слава Україні. Героям Слава!!!

ура

 

 

 

Читайте також: