Зустрічі з професійними газетярами та телевізійниками – невід’ємна частина навчального процесу на кафедрі журналістики ЧНУ. От і сьогодні, 9 жовтня, зі студентами цієї кафедри зустрілася колишня її випускниця, а тепер – кореспондент телеканалів «ТВА» та «ZIK» Оксана ТАНАЩИК. 

Темою зустрічі стали проблеми та перспективи буковинського телебачення. Проте не забули і про пресу, так як Олена впродовж трьох років також працювала у друкованому виданні – чернівецькій «Буковині». З самого початку розмови лекторка постала як такий-собі «руйнівник міфів», що зазвичай живуть у головах поки ще трохи далеких від реальної роботи журналістів-студентів: «Не думайте, що є незалежні газети чи телеканали. Є лише різні форми залежності. Це залежність або від власників медіа, або від рекламодавців, або навіть від громадської думки. Якщо журналіст не буде писати те, що від нього чекають і хочуть почути, – його просто не будуть читати».

Також журналістка розповіла про проблеми, які можуть виникнути під час роботи ТВ у мережі Інтернет, так званого «стріму». Постійний контроль своїх слів та жестів, постійна увага до бек-граунду та люди, які в не зовсім підходящий момент намагаються задати якісь питання чи розповісти про свої проблеми – все це може значно ускладнити роботу репортера. Більше того, все це створює велике психологічне навантаження. А щодо людей, які з’являються зі своїми проханнями в прямому ефірі тоді, коли це зовсім не потрібно, то тут ще треба бути хорошим психологом, щоб і кадр не зіпсувати, і нікого не образити…

Не забули і про питання, яке є особливо актуальним для працівників медіа-сфери зараз, під час збройного конфлікту на Сході: як розмовляти з матерями загиблих та бійцями, які перебували чи перебувають у зоні бойових дій? Пані Оксана погодилася, що це важко, але, тим не менш, наголосила, що це дуже важливо: «Я вважаю, що це одна з найпочесніших місій – працювати з такими людьми. Так, це страшно. Але лише кілька перших разів. Потім ти починаєш вбачати у цьому щось більше».

Але що, напевно, найбільше здивувало студентів – це відвертість журналістки. На питання, чи писала замовні статті, чесно і просто відповіла: «Практично всі медіа роблять замовні матеріали. А якщо говорити про друковані видання, то майже всі вони живуть від виборів до виборів. Тут питання у виживанні. Не пишеш – не виживаєш». Але, тим не менш, навіть якщо доводиться робити такі матеріали – репортерка порадила прикласти всі зусилля, щоб до читачів чи глядачів все-таки дійшла правдива інформація про те, що ви описуєте. До прикладу, можна розмістити на іншій сторінці статтю, яка буде показувати реальний стан речей, під псевдонімом… Бо, як би там не було, та все-таки головне, за словами пані Оксани, це праця над своїм прізвищем та авторитетом.

Аліна Вавринюк

 

Читайте також: