За даними ООН, число біженців у 2016 році досягло найвищого показника в історії людства. Більше 70 мільйонів людей були змушені розпочати нове життя на чужині через війну, політичні переслідування чи природні катастрофи. Вони втратили все.

Таким є основний мотив фільму “Втеча та Батьківщина”, знятого студентами з України та Німеччини.

За умовами проекту “Meet up: Flucht und Heimat”, Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича і Ostbayerische Technische Hochschule Amberg-Weiden спільно відзняли документальну стрічку про переселенців у різні історичні епохи: корінні українці, які під час ІІ Світової війни виїхали до Німеччини, а також сьогоднішні внутрішні переселенці в Україні, які тікають від лінії вогню.

Динамічний сюжет, 8 героїв, напружений розвиток подій, тривожні емоції, переживання за їхні долі та відчуття того, що і ти можеш опинитися у небезпеці. Для кожного є своє означення слів “Батьківщина”, “дім”. Разом із героями глядач поринає у власні роздуми, переосмислює своє життя, крізь призму років споглядає за одними і тими ж проблемами – пошук прихистку, збереження власного життя.

24 студенти обох країн упродовж місяця працювали над збором матеріалу, концепцією фільму та монтажем. Тиждень учасники провели у Чернівцях, де, окрім роботи, відвідали туристичні об’єкти Чернівців, побували в історично важливих містах – Хотині та Кам’янці-Подільському, мали нагоду поспілкуватися та обмінятися досвідом з ІТ-компанією, а ще побували гостями місцевих ЗМІ.

Завершальний тиждень співпраці студенти ЧНУ провели в гостях у колег з Німеччини, у місті Амберг. Середньовічна архітектура баварських містечок однозначно припала до душі українцям. Різдвяні ярмарки дарували хороший настрій, екскурсії містами Амберг, Швандорф та Регенсбург залишаться незабутніми у пам’яті, мабуть, кожного. Проте найбільше захоплення викликала Східнобаварська вища технічна школа: режим роботи – 24 години без вихідних, найновіше обладнання, машини з Формули-1 – власні студентські проекти,  3D-принтери, рояль у студії звукозапису, кімната для сну, 23 тисячі книг – і це лише в електронному форматі, різноманітні лабораторії, студії, дослідні кабінети. Роздивляючись на всю цю красу, ми відчули, як переживання за успіх фільму просто розчиняються.

У день прем’єри в залі зібралося чимало зацікавлених людей. Навіть герої, яким далеко за 70, приїхали подивитися фільм. Під час показу було помітно, як тут і там люди нишком витирають сльози, адже справді, ці емоції “беруть за живе”.

У фільмі згадані слова Андеї Міри Менеґін: “Коріння багатьох біженців – знищені, вони не можуть так більше жити. Вони живуть своїми сподіваннями, і ми маємо зробити все, щоб не зруйнувати їх надії. Усе інше увійде до підручників з історії як ще одна незрозуміла нісенітниця”.

Учасники проекту з українського боку: Ярина Боринець, Оксана Чорна, Мар'яна Боднарюк, Юлія Драган, Вікторія Корсун (кафедра журналістики),  Христина Гаврилюк, Анна Бурдяк (кафедра політології та держуправління), Андрій Редьква, Валентина Вільчак (кафедра германського, загального і порівняльного мовознавства), Яна Томко, Світлана Столяр (кафедра кримінального права та криміналістики; С. Столяр – в т.ч. фахівець відділу міжнародних зв'язків). Викладачі кафедри журналістики:  Лариса Раренко, Олена Славська. Начальник відділу міжнародних зв'язків – Сергій Луканюк.

фото: Юлія Драган  

Читайте також: