У медіа-середовищі дискусія щодо мови ворожнечі точиться давно: чи етична мовленева агресія на шпальтах газет, у теле-радіоефірі?  Інформаційна та фізична війна проти України актуалізувала дискусію.

Що  називають мовою ненависті, як її  ідентифікувати та як із нею  боротися, – розповідали другокурсникам кафедри журналістики Чернівецького національного університету ім. Ю.Федьковича кваліфіковані тренери Юлія Лісова – адвокатка, експертка-тренерка Ради Європи з освітніх програм для адвокатів та юристів і Валерій Болган – головний редактор видання “ІзбірКом”, координатор одеського Центру публічних розслідувань, викладач факультету журналістики НУ «Одеська юридична академія». Тренінг відбувся 14 листопада в рамках курсу «Теорія і методика журналістської творчості».

Юлія Лісова, зокрема запропонувала класифікацію рівнів мови врожнечі, виокремила вразливі суспільні групи/меншини, які найчастіше стають об’єктами (навела приклади новин емоційно та негативно забарвлених новинних меседжів проти ромів та ЛГБТ спільноти)  та пояснила правову відповідальність ЗМІ і журналістів за використання такої лексики.

– Часто журналісти використовують “мову ворожнечі”,  аби підняти тираж видання, шокувати, – зауважив Валерій Болган. – Однак, ЗМІ соціально відповідальні за матеріали, які публікують. Тому потрібно добирати, слова, терміни, які використовуться при висвітленні проблеми, конфлікту.       Тренери акцентували також на  міжнародних стандартах журналістики щодо використання мови ворожнечі та протидії їй в інших країнах.

Учасники тренінгу, розподілившись на «прокурорів» та «адвокатів»,  взяли участь у рольовій грі, дискутуючи – відстоюючи або ж заперечуючи лексику ненависті – на основі конкретних публікацій  та впливу мови ворожнечі в українському суспільстві протягом 2016-2017 років.

Студентів запросили до конкурсу  медійних ініціатив у сфері ідентифікації та протидії «мові ворожнечі» в матеріалах ЗМІ (розслідування, репортажі, аналітика тощо) – за умови партнерства з професійними журналістами чи викладачами. Автори найбільш успішних медіа-продуктів зможуть їх представити на презентаціях результатів навчання в Україні та Польщі вже у грудні  цього року. Крім того, учасники тренінгів зможуть продовжити співпрацю з Одеським обласним осередком Комітету виборців України-організатором тренінгів та партнерськими організаціями в сфері моніторингу та захисту прав людини, підвищення медіаграмотності, розвитку та впровадження передових стандартів журналістики.

Діана Кермач, студентка 2 курсу каф.журналістики 

Читайте також: